Sławni Prawnicy

STRONA GŁÓWNA   by mecenasi.pl

Tadeusz de Virion (1926-2010)

przełom 
XX/XXI wieku

Tadeusz de Virion (1926-2010). Adwokat, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii
Ukończył Wydział Prawa na Uniwersytecie Warszawskim. W 1944 r. brał udział w Powstaniu Warszawskim.
W latach 1990-1993 r. pełnił funkcję pierwszego po II wojnie światowej niekomunistycznego ambasadora Rzeczpospolitej Polskiej w Wielkiej Brytanii. W latach 1990-1991 był także akredytowany w Republice Irlandii.
Był członkiem Trybunału Stanu w latach 1989-1991 i 1993-2005. Występował jako obrońca w najgłośniejszych procesach. W 1965 r. bronił skazanego na śmierć w tzw. aferze mięsnej Stanisława Wawrzeckiego. Bronił też opozycjonistów w stanie wojennym. W III RP był obrońcą w procesach m.in. członków gangu pruszkowskiego, gangu "Rympałka", był polskim obrońcą Jeremiasza B. ps. "Baraniny".
Reprezentował prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w procesie z gazetą "Życie". Ostatnią głośną sprawą, w której występował, było wydanie Belgii na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania Adama G., który zamordował w Brukseli belgijskiego nastolatka.
Obrońca Jacka Kuronia w procesie czterech działaczy Komitetu Samoobrony Społecznej Komitetu Obrony Robotników (KSS KOR) - Adama Michnika, Jacka Kuronia, Zbigniewa Romaszewskiego i Henryka Wujca, którym postawiono zarzut, że począwszy od 1977 roku podjęli czynności przygotowawcze w celu obalenia przemocą konstytucyjnego ustroju i osłabienia mocy obronnej PRL.
Został odznaczony m.in. Krzyżem AK, Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką Adwokatury. Od 1980 r. był również członkiem Zakonu Kawalerów Maltańskich.