Antoni Deskur (1930-2008), adwokat.
Pochodził z polsko-francuskiej rodziny Deskurów (szlacheckiego francuskiego rodu Descourts). Syn Andrzeja Deskur i Stanisławy Deskur (z Kosseckich). Studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ze względu na pochodzenie nie mógł początkowo dostać się na aplikację adwokacką. Pracował więc między innymi w Muzeum Narodowym na Zamku Królewskim na Wawelu, w redakcji Tygodnika Powszechnego. W 1961 r. uzyskał wpis na listę adwokatów i został członkiem Zespołu Adwokackiego w Nowym Targu.
Był niezwykle cenionym adwokatem, cywilistą, cieszył się wielkim autorytetem zawodowym. W latach 1983-1989 był członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie, a od 1998 r. do 2004 r. wchodził w skład Komisji Prawnej tej Rady. Reprezentował krakowskie środowisko adwokackie jako delegat na Krajowe Zjazdy Adwokatury.
W 1995 r. odznaczony został Honorową Odznaką „Zasłużony dla Adwokatury”. Był współtwórcą i członkiem-założycielem Komitetu Obywatelskiego Solidarność w Nowym Targu. Jako jedyny podjął się obrony internowanego w stanie wojennym Piotra Chodorowicza.
Pochowany na cmentarzu w Czorsztynie. Mszę Świętą, a następnie ceremonię pogrzebową odprawił sam kard. Stanisław Dziwisz, metropolita krakowski.